in

Vücudunuzu Tahrip Eden 9 Gıda

Vücudunuzu Tahrip Eden 9 Gıda

Günümüzde maalesef sağlıklı ve doğal besinler bulmamız neredeyse imkansız.
Süpermarkette sağlıklı yiyecekleri seçerken, kendimiz ve ailemiz için faydalı bir şey satın almayı umuyoruz. Ancak araştırmalar, en sıradan gıdaların bile tehlikeli olabileceğini gösteriyor.

1. Marul

Kamu yararına Bilim Merkezi’nden bilim adamları son 12 yıldır istatistikleri analiz etti. Hangi yiyeceklerin en fazla sayıda gıda zehirlenmesine yol açtığını anlamaya çalışıyorlardı.

Marul bir numaraya dönüştü . 13.568 bilinen zehirlenme vakasıyla 363 salgından sorumluydu. Bu yüzden marul iyi paketlenmiş ve “yemeye hazır” olsa bile, tabağınıza koymadan önce onu yıkamak daha iyidir.

2.  Yumurta

Salmonella virüslü tavuk dışkısından yumurta alabilirsiniz enfeksiyon özellikle çocuklar, yaşlılar ve zayıf bağışıklık sistemine sahip kişiler için tehlikeli olabilir.

Kabuğun tamamen temiz olmadığını görüyorsanız, omleti pişirmeden ve bütün aileyi beslemeden önce bir dakika yumurta yıkamak daha iyidir.

3. Tavuk

Çiğ tavuk etinden bir damla meyve suyu bir kişiyi enfekte etmek için yeterli Campylobacter bakterisine sahiptir . Bu bakteriler ateş ve gastrointestinal sorunlara neden olur.

Etler yıkandığında bakteriler çok hızlı yayılır çünkü ellerimiz, apronlarımız, tezgahlarımızda vb. Biter. Güvende olmak için, çiğ tavukla temasınızı en aza indirmeli ve kesme tahtası ve bıçakları bulaşıklarınızdan uzak tutmalısınız. (hatta kaynar suda yıkamanızı öneririz).

4. Tuna

Balıklar çözüldüğünde ve yanlış bir şekilde depolandığında, scombrotoxin adı verilen toksik bir protein oluşur. Bir deri döküntüsü, kusma, mide ağrıları, ishal, yüksek kalp hızı ve hatta görme kaybına yol açan bir tür gıda zehirlenmesine neden olabilir.

Çözüm: ton balığı havaya temas etmeden çözmelisiniz. Soğutucudan alınız ve paketi açmadan buzdolabındaki en düşük rafa koyunuz. 4 kilo ağırlığında olan bir balık, defrost için yaklaşık 24 saat sürecektir.

5. Peynir

Peynirlerde toksik kimyasallar yoktur fakat zehirlenmeye neden olan patojen mikroorganizmaların herhangi bir aşamasında peynirlere dönüşebilir. Üretimde hasta hayvanların pastörize edilmemiş sütü kullanılırsa bruselloz ve listeriosis riski vardır. Bu yüzden sadece bildiğiniz ve güvendiğiniz üreticilerden peynir almalısınız.

6. Sosis ve et ürünleri

Araştırmaya göre, sosis ve diğer et ürünlerinin% 12’si E. coli ve patojenik mikroorganizmalar (listeriyoz ve salmonella) ile enfekte olmaktadır. Listeriosis yaşlılar, hamile kadınlar, yenidoğanlar ve bir yaşından önce çocuklar için özellikle tehlikelidir. Sinir sistemi hasarı ve hatta menenjite neden olabilir.

7. Kıyma

Uzmanlar toprak etinde antimikrobiyal ilaçlar, E. coli, salmonella ve listeria kalıntılarını bulmuşlardır. Bu yüzden ince düz et parçaları yapmak ve kızartmak daha iyidir.

8. Deniz ürünleri kokteyli

Çalışmalar, bu tür gıdaların izin verilenden çok daha fazla maya içerdiğini göstermektedir, bu da üretim sırasında sıhhi standartların ihlal edildiği anlamına gelmektedir. Sadece buzla sırlanmış dondurulmuş deniz ürünlerini yemelisiniz.

9. Soda

Obezite ve karaciğer hasarının yanı sıra, soda içmeyi bırakmanın başka bir nedeni de kemikleriniz üzerindeki etkisidir.

Soda, hem fosforik asit hem de kafein içerir ve bu da kemik mineral yoğunluğunun (BMD) ve sonunda osteoporozun azalmasına yol açar .

———————————————

What do you think?

-2 points
Upvote Downvote

Total votes: 2

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 2

Downvotes percentage: 100.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Az Uyuyarak Yeterli Uykuyu Sağlamanıza Yardımcı Olacak Tavsiyeler

Tıp bilimcisi İbn-i Sina’nın mucize tarifi