in

Son Dakika Haberleri | Türkiye’de ilk koronavirüs vakası sonrası: Korona virüsü nasıl bulaşır ve belirtileri nelerdir? Virüse karşı maske korur mu?

Dün gece koronavirüs ile ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından son dakika açıklaması yapıldı ve Türkiye’de ilk vaka rapor edildi. Koronavirüs karşısında çaresiz değiliz. İnsanlar, bu tür durumlarda, kontrol dışı bir durum gibi hissettiklerinde hemen paniğe kapılarak ne yapacaklarını bilmiyorlar. Sağlık Bakanlığı, korona virüsünden korunma yollarını içeren ve Corona virüsünden nasıl korunuruz sorusunu yanıtlayan birçok paylaşımda bulundu.

Aynı zamanda, ‘coronavirüs nasıl bulaşır, belirtileri nelerdir ve maske korur mu’  sorularının yanıtını da barındıran bir kılavuz yayımladı. Türkiye’de korona virüsü vakası görülmesi ile birlikte, yeni tip virüsten korunma yolları, maske ya da eldiven takmak gibi önlemler de vatandaşlar tarafından en çok araştırılan konular arasında yerini aldı. İşte, yapılan son dakika açıklamasının ardından corona virüsüne karşı alabileceğiniz önlemler…

(SABAH) – Covid-19 olarak adlandırılan hastalığa neden olan SARS-CoV-2 olarak bilinen virüs, tüm çabalara rağmen dünyaya yayılmaya devam ediyor. 10 yaş altında şu ana kadar bir can kaybı bildirilmezken, 60 yaş ve üzerindeki insanlar risk grubunda yer alıyor. Virüsün ülkemizde görülmesi ile birlikte vatandaşlar, korona virüsünden korunma yolları ve hastalığın nasıl bulaştığına ilişkin bilgileri araştırmaya başladılar.

En çok sorulan soru ise “Corona virüsüne karşı maske korur mu?” sorusu yer alıyor. Yeni koronavirüs tedavisi henüz bulunmadı. Bu virüse karşı bir aşı da bulunmuyor. Ancak, uzmanlar ve Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan, yeni tip korona virüsüne karşı şansınızı artıracak önlemler yer alıyor. İşte akıllarda olan, koronavirüsten nasıl korunulur, nasıl bulaşır ve maske korur mu sorularının yanıtı…

KORONAVİRÜSTEN KORUNMA YOLLARI

Coronavirüs konusunda çözüm bulacak olan bizler değiliz. Bakan Koca’nın da sürekli altını çizdiği gibi, salgın küresel, mücadelemiz ulusal. Koronavirüs salgınına karşı kendinizi güçlendirmek için yapabileceğiniz birçok şey var.

Her şeyden önce, el yıkama, sosyal uzaklaşma ve kalabalık ortamdan kaçınma da dahil olmak üzere bize önerilen halk sağlığı önlemleri, kendinizi bu virüse maruz kalmaktan korumanın en iyi yoludur. Yani önleme en iyi ilaçtır. Bununla birlikte, bu uygulamalara bağlı kalmasına rağmen enfekte olunabilir.

Peki, koronavirüs nasıl bulaşır ve maske korur mu? İşte virüs hakkında bilinmesi gerekenler…

Enfekte olmanız durumunda Covid-19’u yenme şansınızı artırmak için başka ne yapabilirsiniz? En önemli adım: Hastalanmadan önce sağlığınızı en üst düzeye çıkarmanız gerekir. Çin, İtalya, İran, Güney Kore ve ABD’de ortaya çıkan vakalar üzerinde yapılan çalışmalar, en fazla risk altında olanların 60 yaşın üzerinde olduğunu ve / veya diyabet, obezite, kalp hastalığı, akciğer hastalığı veya genelleştirilmiş dekompresyon gibi önceden var olan sağlık sorunlarına sahip olduğunu göstermiştir.

ŞEKER VE TANSİYON HASTALARI İÇİN: ARTIK DAHA FAZLA ÖZEN GÖSTERİN

Bunun gibi tıbbi sorunlarınız varsa, proaktif olmayı seçebilir ve Türkiye’de ilk vakanın görüldüğü bugünden itibaren daha fazla özen göstererek bunları ele almaya başlayabilirsiniz. Örneğin, 60 yaşın üzerindeki bir tanıdığınız veya bu yaşlara yakın bir akrabanız belirli kronik hastalık ilaçlarını kullanması gerektiği halde kullanmıyor mu?

Bugünden itibaren kullanmaya başlamasını önerin. Ara sıra, eğer varsa, kan şekerinizi kontrol edin ve parmak çubukları ya da insülin iğnenizi aksatıyorsanız, doktorunuzun size tavsiye ettiği üzere bu ilaçları kullanın. Astım veya akciğer hastalığınız varsa, reçeteli ilaçlarınızı sürekli olarak kullanmaya başlayın. Ve daha güçlü bir bağışıklık sistemi için, sigarayı derhal bırakın. Bolca egzersiz yapın.

Tüm bunların yanında, maske kullanma konusunda doğru bilinen yanlışlar nelerdir? Gelin birlikte göz atalım…

YÜZ MASKESİ KORONA VİRÜSÜNDEN KORUR MU?

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), sağlıklı insanların yüz maskesi takmasını önermiyor. Ancak yurt dışından geldiyseniz, Sağlık Bakanlığımız tarafından ilan edilen 14 Gün Kuralı kapsamında başkası ile temas kuracaksanız ya da sağlık kontrolü için bir sağlık kuruluşuna gidecekseniz, hasta olun ya da olmayın, mutlaka maske takın. Bu söylediğimiz, yurt dışından gelen vatandaşlar için geçerlidir.

Yüz maskesi, başkalarını enfekte olma riskinden korumak için, yeni koronavirüse sahip ve semptomlar gösteren kişiler tarafından kullanılmalıdır.

Genel olarak, yüz maskelerinin kullanımı, sağlık çalışanları, yurt dışından yeni gelişmiş vatandaşlar, bu vatandaşlar ile aynı evde kalanlar için çok önemlidir.

CORONA VİRÜS BELİRTİLERİ NELERDİR?

• Yüksek Ateş

• Öksürük

• Solunum sıkıntısı

• Şiddetli vakalarda zatürre , ağır solunum yetmezliği , böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilir.

CORONA VİRÜS AŞISI VAR MI?

Aşısı henüz yoktur.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

• Özel bir tedavi yöntemi yoktur.

• Çoğu zaman belirtiler kendiliğinden kaybolur.

• Semptomlar görüldüğü zaman en kısa sürede sağlık kuruluşuna müracaat edilmelidir.

• Virüs enfeksiyonlarında kullanılan destek tedavileri uygulanır.

KORONAVİRÜSTEN KORUNMAK İÇİN NELER YAPILIR?

– Ellerin sıklıkla su ve sabun kullanılarak yıkanması veya alkol bazlı el antiseptikleri ile temizlenmesi, hapşırırken ve öksürürken temiz ve tek kullanımlık mendil kullanılması veya mendilin bulunmadığı durumlarda dirsek içiyle ağız ve burunun kapatılması, öksüren veya hapşıran kişilerle araya en az 1 metre mesafe koyulması; gerek kendimizi gerekse etrafımızdaki kişileri muhtemel enfeksiyonlardan korumak için alabileceğimiz basit önlemlerdir.

– Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için doğal C Vitamini alımı, doğru beslenme, bol su tüketimi ve düzenli uyku bu süreçte önem arz etmektedir.

– Özellikle yurtdışına yapılacak seyahat programlarının tekrar gözden geçirilmesi ve zorunlu bir durum olmadığı sürece ertelenmesi tavsiye edilmektedir. Seyahatin zaruri olması durumunda, ilgili ülkeye seyahat uyarısı veya yasağı olup olmadığı kontrol edilmesi, seyahat süresince bireysel hijyen kurallarına dikkat edilmesi, mümkün olduğu sürece kalabalık ortamlarda bulunulmaması ve bulunulması gerekli ise maske kullanılması, seyahat esnasında ve sonrasında herhangi bir enfeksiyon belirtisi olması durumunda da en yakın sağlık kuruluşuna acilen başvurulması gerekmektedir.

 

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Koronavirüse karşı hangi besinleri tüketmeliyiz? Maske takmaya gerek var mı? İşte koronavirüse karşı 10 basit önlem