in

Son dakika: Birleşmiş Milletler’den flaş Türkiye ve Suriyeli mülteciler açıklaması: Bu Türkiye’nin sorunu değil…

Türkiye İdlib’deki Esad rejiminin kalleş saldırısı sonrasında mültecilere kapıları açtı. Binlerce mülteci sınır kapılarına dayandı. Hem deniz hem de kara yoluyla Avrupa’ya geçmeye çalışanların sayısını da son dakika duyuruldu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaptığı açıklamada son rakamı duyurdu. Bakan Soylu, 76 bin 358 kişinin sınırı geçtiğini belirtti. Türkiye’nin tarihi kararı dünyada da panik yarattı ve peş peşe açıklamalar geldi. Hem Avrupa hem de Birleşmiş Milletler’den yapılan açıklamalarda Türkiye’nin yanında oldukları vurgulandı. Birleşmiş Milletler (BM) 74. Genel Kurul Başkanı Tijjani Muhammad-Bande, Suriyeli mültecilerle ilgili, “Bu sadece Türkiye’nin sorunu değil, küresel bir sorundur” açıklamasında bulundu. İşte son dakika açıklamasının detayları…

Son dakika haberi… Türkiye İdlib’deki Esad rejiminin hava saldırısının ardından mültecilere sınırı açtı. Türkiye’nin yıllardır tek başına baktığı milyonlarca Suriyeli mülteci için ne Avrupa ne de Birleşmiş Milletler’den somut bir adım atılmadı. Kapılar açıldıktan sonra ise panik havası başladı. Başta Avrupa olmak üzere dünyadan peş peşe Türkiye’de destek açıklaması geldi.

“SINIRLARI KAPATMAYACAĞIZ”

Başkan Recep Tayyip Erdoğan dün yaptığı açıklamada mültecilere sınırın kapatılmayacağını duyurdu. Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde yaptığı konuşmada Başkan Erdoğan, “Ne dedik aylar önce ‘Böyle giderse kapıları açmak zorunda kalacağız’ İnanmadılar. Biz dün ne yaptık? Kapıları açtık, bu sabah itibariyle 18 bin oldu. Bugün herhalde 25 bin 30 bini bulabilir. Biz bu kapıları bundan sonraki süreçte de kapatmayacağız ve bu devam edecek” dedi.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’DEN SON DAKİKA AÇIKLAMASI

Birleşmiş Milletler (BM) 74. Genel Kurul Başkanı Tijjani Muhammad-Bande, son dakika yaptığı açıklamada Türkiye’ye destekte bulundu. Mülteci konusunun sadece Türkiye’nin sorunu olmadığını ifade ederek, “”Kesinlikle bu Türkiye’nin sorunu değildir. Suriye’nin sorunu değildir. Küresel bir sorundur. Türkiye ve Bangladeş gibi mültecilere ev sahipliği yapan ülkelere destek verilmelidir çünkü bu ülkeler hepimizin adına bunu yapıyorlar. Bu son derece önem arz ediyor.” ifadesini kullandı.

BM ELİNDEN GELENİ YAPACAK

Suriye’de savaşın sona ermesi için BM’nin elinden geleni yapacağını ifade eden Bande, başta İnsan Hakları Konseyi olmak üzere BM çatısı altında Suriye’deki savaşın sona erdirilmesi için müzakerelerin devam ettiğini ve BM’nin elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştığını söyledi.

YUNAN POLİSİ GÖZ YAŞARTICI GAZ VE SES BOMBASI KULLANDI

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yaşayan mülteciler, Bulgaristan ve Yunanistan’a sınırı bulunan Edirne’ye akın etti. İstanbul’da yaşayan çok sayıda mülteci Edirne’ye girmek üzere Zeytinburnu’nda toplanıp, taksi ve dolmuşlarla yola çıktı. İstanbul 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda da yoğunluk yaşandı.

Edirne’ye ulaşan çoğunluğu Suriyeli mülteciler Bulgaristan’a açılan Kapıkule Gümrük Kapısı ile kentin Yunanistan’a açılan Pazarkule Sınır Kapısı’na ulaşmak için Karaağaç mahallesine yöneldi. Çoluk çocuk tarım arazilerinden yürüyerek Türk-Yunan sınırında bulunan tel örgüye kadar giden mültecilere Mehmetçik engel olmadı. Yunan sınır birlikleri ise alarma geçti.

Devriye sayısını artıran Yunanistan zaman zaman helikopter desteğinde sınırı kontrol etti. Daha önce Yunanistan tarafından sınıra inşa edilen tel örgüyü aşamayan mülteciler sınırdaki bir tarlada bekledi. Pazarkule Sınır Kapısı’ndan çıkış yapan bir grup mülteci, Yunanistan’ın Kastanies Sınır Kapısı’na yaya gitti.

Ancak Yunan askerleri, tampon bölgeye otobüs çekerek, mültecilerin geçişine izin vermedi. Yunan askerinin zaman zaman ses bombaları kullandığı duyuldu. Ülkeye alınmayan mülteciler tampon bölgede bekleyişlerini sürdürüyor. Bazı mülteciler de lastik botlarla Meriç Nehri’ni aşarak sınırı geçmeye çalıştı.

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son dakika haberi | İdlib’de 33 mehmetçiğimiz şehit oldu! İdlib şehitlerinin isimleri ve memleketleri açıklanıyor…

Son dakika: Mevzuatta yeni düzenleme! İçme ve kullanma sularına koruma