in

Son dakika! Akdeniz’de göçmen faciası: 117 ölü

Libya açıklarında 120 göçmeni taşıyan bir bot battı. Aralarında 2 bebeğin ve 1 hamile kadının da olduğu 117 kişi boğuldu. Korkunç olayda sadece 3 kişi kurtarılabildi.

İtalyan basınının aktardığı haberlere göre perşembe gecesi Libya’nın Garabulli kentinden hareket eden şişme botun, yaklaşık 10 saatlik yolculuğun ardından sönmeye başlamasıyla Trablus’un 45 mil açığında battığı açıklandı.

Akdenizde yılın ilk ölümlü kazası olarak kayıtlara geçen trajik kazanın ardından 3 saat boyunca müdahale edilmemesi üzerine çoğunluğu Batı Afrika ülkelerinden olan 117 kişinin denizde can verdiği bildirildi.

İtalya Deniz Kuvvetleri’ne ait bir helikopterle kazadan 3 saat sonra kurtarılan 2’si Sudanlı, 1’i Gambiyalı üç göçmen dün İtalya’nın güneyindeki Lampedusa Adası’na getirildi. Hayatta kalan göçmenlerin hipotermi nedeniyle tedaviye alındığı belirtildi.

İtalya Deniz Kuvvetleri’nin ve Libya Sahil Güvenliği’nin tüm gece boyunca kazanın meydana geldiği Libya karasularında arama kurtarma çalışması yaptığı ancak ne batan bota ne de göçmenlere ulaşılabildiği bildirildi.

1 HAMİLE KADIN İLE 2 BEBEK DE BOĞULDU

Hayatta kalanların Uluslararası Göç Organizasyonu (IOM) yetkililerine anlattıklarına göre botta 1’i hamile 10 kadın ile 1’i 2 aylık 2 bebek de bulunuyordu.

‘YİNE ÖLÜMLER VAR’

İtalya limanlarını Akdeniz’den gelen göçmenlere kapatan İtalya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini “Libya açıklarında yine ölümler var.

Avrupa limanları açık olduğu sürece, insan tacirlerine birileri yardım etmeyi sürdürdüğü müddetçe insan kaçakçıları öldürmeye ve bu işi yapmaya devam edecek” ifadesini kullandı.

Geçen yıl Akdeniz’de boğularak ölen göçmenlerin sayısı 2 bin 262 olarak kaydedilmişti.

DHA

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Süpermarket ve bebek mağazalarından hırsızlık yapan aileden 3 kişi tutuklandı!

Buzdolabında 8 kurala uyun sağlığınızdan olmayın