in

Kalça çıkıklığına neden olan davranışlar

Kalça çıkıklığı anne karnında gelişebileceği gibi bebeğin doğumundan sonra yapılan hatalı davranışlar da kalça çıkığına neden olabilir.

Kalça çıkıklığının sebebi kesin olarak belirlenemese de genetik, hormonal ve çevresel etkenlerin kalça çıkıklığını tetiklediği düşünülmektedir. Bu etkenlerin yanı sıra ebeveynlerin yaptığı bazı hatalar da bebeklerde kalça çıkıklığına neden olabilmektedir.

Dar kıyafetler: Bebeğe dar kıyafetler giydirilmesidir. Bebeğin bacaklarını ve kalçasını sıkan, hareketlerini engelleyen; zıbın, tulum, pijama, pantolon gibi kıyafetlerle ince bezlerin kullanılmasının kalçada çıkığa neden olabileceği biliniyor.

Kundaklamak: Bebeğin doğum sonrasında bacaklarının ve kalçasının düzeltilerek sıkıca kundağa sarılması, bebeğin kalçasını çıkığa eğimli hale getiriyor

Bacaklarından tutup kaldırmak: Bebeği bacaklarından tutup yukarı kaldırmanın zararlı olduğunu uzmanlar tarafından belirtildi, bu haraketin yapılmasında bebekte kalça çıkıklığına neden olduğunu savunuyor.

Bacaklarını bitiştirmek: Yeni doğan bebeklerinizin kemik yapıları daha tam sertleşmediği için asla doğal pozisyonlarını bozmayın.

Bezlemek: Çok ince bez koymak kalçayı yuvadan çıkarıyor. Bu nedenle kalçaları 45 derece kadar açık tutacak şekilde kalın bez kullanın.

Kucakta taşımak: Bebeğinizi kucakta yanlış taşımak kalça çıkıklığına neden olabilecek hataların arasında yer alıyor. Bebeklerin kucakta taşınırken bacaklarını açık pozisyonda tutan özel taşıma araçlarının kullanılmasını öneriyor.

Yürüteç: Bebeği yürüteçe bindirmek çok popüler olsa da bunu 11 aydan önce yapmanız sağlık açısından olumsuz olabilir. Bebeklerin kemikleri henüz gelişmediğinden dolayı erken yürüteç kullanılması bebeğin bacaklarını eğrileştirebilir.

 —————————-

What do you think?

1 point
Upvote Downvote

Total votes: 1

Upvotes: 1

Upvotes percentage: 100.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hayalindeki perukla 20 gün yaşayabildi

Kanser tedavisinde müthiş adım! O gen tespit edildi

Back to Top
close

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

Processing files…

Paylaş
Pin
Tweetle
+1