in

İyimser çocuklar yetiştirmek için 6 ipucu

İyimser çocuk nasıl yetiştirilir? Her şeye rağmen bardağın yarısını dolu görmeyi başaran çocuklar hayatın zorluklarıyla daha iyi başa çıkabilir ve daha mutlu olurlar.

Çocuklarda iyimserliği(optimizm) desteklemenin, fiziksel ve psikolojik sağlık üzerinde uzun süren çok olumlu etkileri vardır.(Biliyoruz ki şu 100 yaşına ulaşabilen insanların çoğunluğu iyimser, pozitif insanlardan oluşuyor)

İşte çocuğunuza pozitif bakış açısı kazandırmanın 6 yolu:

1- Şikayet etmeyi bırakın

Çocuklarımıza genellikle toplum olarak negatif duygular yükleriz. “Oraya asla tam zamanında ulaşamayacağız.

Hep geç kalıyoruz”, “Senden hiçbir şey olmayacak.”, “Evi sürekli dağıtıyor, hiç yardım etmiyorsun.” Bu şekilde negatif duygular ve hayal kırıklıkları yükleyerek klasik bir kötümserin (pesimist) tohumlarını atıyoruz.

Ancak bilmeliyizki, biz ne kadar kötü geçen gününden ya da finansal problemlerinden şikayet eden bir ebeveyn olursak çocuklarımız da bunu bizden miras alacak. Bunun yerine negatif şeyleri paylaşırken, pozitif şeylere odaklanabileceğimiz bir oyun oyanayabiliriz günün sonunda.

Örneğin; “güller ve dikenler” oyununda, herkes günü ile ilgili en iyi ve en kötü şeyleri paylaşır. güzellikler üzerine odaklanılır ve çocuğa hayatta olumlu şeylerin hatırlanmaya değer olduğu fikri sunulur. 

2- Beklentilerinizi yükseltin

Çocuklarımıza görev vererek, onları hayata dahil ederek ve evet çoğunlukla onların yapamayacağını düşündüğümüz şeyleri denemelerine izin vererek, kendileriyle ilgili umut, başarı, deneme, yanılma gibi kavramlarla tanışmalarına yardım edebiliriz.

Günün sonunda yaşadıkları ile ilgili pozitif yorumlarla, gelişimlerini destekleyebiliriz. Çünkü çocuklara izin vermezsek asla “yapabilirim, başardım” duygusunu tatmayacaklar.

3- Kabul edilebilir riskler almalarına destek olun

Eğer çocuğunuzun yeni şeylere denemesini, risk almasını desteklemezseniz, hiçbir zaman özgüven duygusunu geliştiremeyecektir.

Ve böylelikle uslanmayacak bir pesimistle, asla başaramayacağını düşünen ve köşesinden hayatı seyreden bir çocuk yetiştirmeye hazırlıklı olun.

4- Tepki vermeden önce bekleyin.

Çocuklarla ilgili konularda tepki vermeden önce bekleyin. Çocuğunuzu dinleyin, kendi öğrenilmiş yanıtlarınızdan, tepkilerinizden önce çocuğunuzun nasıl tepki vereceğini seyredin.

İçinizden çıkan “anne-baba” yı bir kenara bırakarak, onun sizin tarafınızdan gelecek önyargılar olmadan, kendi fikirleri ile çözüme ulaşmasında izin verin.

5- Mücadeleyi destekleyin

Çocukların bazen şöyle dediğini duyarız “Matematikte çok kötüyüm”, “Berbat futbol oynuyorum.” Ya da “Ben zeki değilim.” vb. Bu tarz durumlarda çocuklara ebeveynin vereceği tepkiler çok önemlidir, çünkü çocuk burada aslında soru sormaktadır.

Her cümlenin sonuna, “öyle değil mi?” ekleyebilirsiniz. Çocuğunuzu bu olumsuz duygu durumundan kurtarmak için yanıtlarımız şu doğrultuda olabilir.

“Aa, olur mu sen çok akıllısın!” gibi tepkiler yerine “Ben de senin yaşındayken çok zorlanmıştım.”, ” Yeni bir spor dalına başlamak, ilk zamanlarda çok çaba gerektirir.”

Ya da ” şu an yapamıyor olabilirsin ama inanıyorum ki başaracaksın.” şeklinde yanıtlarla çocuğumuzun bakışa açısını pozitif yönde geliştirebiliriz .

6- Gerçekçi olun.

İyimser olmanın önkoşullarından biri de gerçekçi olmaktır.Çünkü günün gerçekleşmeyecek şeylerle ilgili abartı beklenti olusturmak, hayalkırıklığı ile sonuçlanacağından olumsuzluğu destekleyecektir.

Ayrıca çocuklar tahmin ettiğimizden daha iyi bir şekilde bu abartılı duyguları tespit edebilirler.

———————

What do you think?

-2 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 yaşındaki Kübra’nın ameliyat sonrası dünyası karardı

Erkekler neden anlar?

Back to Top

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

To use social login you have to agree with the storage and handling of your data by this website.

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.

Paylaş
Pin
Tweetle