in

Günde iki bardak çay içenler dikkat!

Dünyada günlük ortalama kişi başı çay tüketimi 120 ml’dir. Çay; siyah çay, yeşil çay, oolong çayı, beyaz çay ve kırmızı çay olarak beş çeşittir. Çayın vücutta birçok önemli işlevi vardır.

Özellikle içeriğindeki flavonoidler güçlü antioksidan etki göstererek bazı oksidatif olan enzimleri yok ederek iltihap önleyici aktivite göstermektedirler.

Antioksidan etki sebebi ile enfeksiyona yakalanma riski yüksek olan bireylerde bağışıklık sistemini arttırarak hastalıklara karşı koruyucu etki sağlamaktadır.

Anadolu topraklarının vazgeçilmez içeceği olan çayın insan sağlığına inanılmaz faydaları olduğunu biliyor muydunuz? Peki siyah çayın faydaları nelerdir?

Günde iki bardak çay içenler dikkat!

Çay, kimi zaman yemekten sonra içilir, kimi zaman da dostlarla edilen iki kelama eşlik eder. Bu nedenle toplumumuzda en fazla tüketilen içeceklerin başında gelir.
Günde iki bardak çay içenler dikkat!
Siyah çayın bilinmeyen 9 yararı ortaya çıktı. İşte siyah çayın bilimsel olarak kanıtlanmış o yararları:
Günde iki bardak çay içenler dikkat!
Ayrıca siyah çaydaki polifenol, DNA hasarını engelliyor.
Günde iki bardak çay içenler dikkat!
Günde 3-4 fincan çay içen bir insana inme inmesi oranı, 1 fincan çay içen insana göre %21 azalıyor.
Siyah çayın, karın çevresinde meydana gelen yağlanmaları engellediği ortaya çıktı. Günde 2 fincan çay içmenin, stres hormonu olan kortizol seviyesini düşürdüğü kanıtlanmıştır.
Günde iki bardak çay içenler dikkat!
İçerisinde barındırdığı fitokimyasallar kemikleri destekliyor ve kemik yoğunluğunu artırıyor.Siyah çayın, zayıflamaya büyük destek sağladığı da ortaya çıktı. Günde iki bardak açık ve limonlu içilen çayla antioksidan ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.
Günde iki bardak çay içenler dikkat!

Bilimsel olarak yapılan çalışmalar sonucunda; siyah çayın ortak yararı olarak çayda bulunan L-Theanine sayesinde, rahatlama ve uzun süreli konstrasyon sağlama olduğu görüldü. Bu değerlendirmeler tamamen sağlıklı bireyler üzerinde yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıkmıştır.

Günde iki bardak çay içenler dikkat!

Kalp, tansiyon gibi rahatsızlıklarınız varsa mutlaka çay tüketimi konusunda doktorunuza danışmalısınız.

What do you think?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aydın Nazilli’de 10 aylık bebek uyuşturucudan zehirlendi! Kan donduran son dakika haberi

Bunları bilmeden tamire gitmeyin! İşte ustalarından sizden sakladığı 8 sır