in

Genç odaları için dekorasyon fikirleri

Genç odası dizayn ederken üzerinde durulması gereken ilk konu kullanılabilir olmasıdır.

Uygulanması en zor fakat o kadar da eğlenceli olan genç odası dekorasyonu için “kendin yap” fikirleriyle yaratıcı püf noktaları yakalamak mümkün. İşte genç odaları için dekorasyon fikirleri…

Çok amaçlı kullanılmasını sağlayın

Çoğu genç odasında zaman geçirmeyi çok seviyor. Bu alanda kendilerine zaman ayırabiliyor ve üretebiliyorlar. Dolayısıyla bir genç odasında en önemli detaylardan biri odanın çok amaçlı kullanılabilmesi. Aynı alanda hem ders çalışacakları bir alana, hem eğlenebilecekleri bir alana hem de dinlenebilecekleri konforlu bir alana yer verilmesi bu koşulu yaratmaya yardımcı olacak.

Duvarın bir kısmını hayalleriniz ile süsleyin 

Genç odalarının, gençlerin kendilerini ifade ettiği ve kendini gösterdiği önemli bir yerdir. Dolayısıyla çocuklarınızın bu alanı sahiplenmeleri ve kendilerini bu alanda özgür hissetmeleri çok önemli. Onlara odanın bir duvarını istedikleri gibi dekore etmelerini söyleyin. İstedikleri gibi boyayıp, istedikleri şeyleri asabilsinler, bırakın yaratıcılıklarını kullanabilecekleri bir alana sahip olsunlar.

“Kendin yap” uygulamasını hayata geçirin 

Genç odasına yapacağınız eğlenceli bir “kendin yap” dekorasyon yöntemiyle, hem birlikte eğlenceli zaman geçirebilirsiniz, hem de çocuğunuzun el becerisini ve yaratıcılığını ortaya koymasına destek vermiş olursunuz.
Farklı kumaşları bir arada kullanın 

En az odada kullanılan renkler kadar, odada kullanılan kumaşlar da önemli. Öncelikle konforu arttıracak kumaşlar tercih edilebilir. Kadife yatak örtüleri, saten yastık kılıfları, pofuduk halılar ya da zaman geçirilebilecek puflar… Fakat yalnızca tek bir kumaş çeşidi, renk ya da desen kullanılması, dekorasyonu sıkıcı bir hale getirebilir. Bunun yerine parçaları bir araya getirerek odayı daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Kullanım alanları oluşturun

Ailelerin genç odaları hakkında en çok şikayet ettikleri şey, hemen dağılıyor olmaları. Bu en az aileler kadar çocukların da yaşam alanlarını ve psikolojilerini kötü etkileyebilecek bir durum. Bu nedenle odalarda organize eşyalar tercih edilmeli. Örneğin bir çekmece içine konabilecek bölmeli bir ek parça, hem aranan şeyin daha kolay bulunmasını sağlayacak hem de odanın dağılmasını büyük ölçüde engelleyecek.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giysilerinize zarar veren 9 yıkama hatası

Sizi mutfak yıldızı yapabilecek pişirme hileleri