in

Doktorlar şifayı kaptığında bu 13 süper besine sarılıyor!

Mevsim geçişlerinin olduğu dönemde hastalıklar artış gösteriyor.

Bu durumda besinlerden takviye almak önemli oluyor. Doktorlar bile bu 13 süper besini kendilerini kötü hissettiklerinde şifa kaynağı olarak görüyor.

Bağışıklığınız düştüğünde ve hastalık belirtileri baş gösterdiğinde bu besinlere mutfağınızda yer açmanızı öneriyorlar. İşte doktorların bile hasta olduğunda başvurduğu en önemli 13 besin…

Hasta olduğunuzda vücudunuz mikroplara karşı savaşmak için daha fazla kaloriye ihtiyaç duyar ve beslenme şekliniz en etkili silahlardan bir tanesi haline gelir. Doğru besinler bağışıklık sisteminizin ihtiyaç duyduğu desteği sağlarken aynı zamanda hastalığın rahatsız edici semptomlarının yok olmasına da yardımcı olur ve daha hızlı bir şekilde iyileşmenizi sağlayabilir.

Doktorlar bile bu 13 süper besini kendilerini kötü hissettiklerinde şifa kaynağı olarak görüyor. Bağışıklığınız düştüğünde ve hastalık belirtileri baş gösterdiğinde bu besinlere mutfağınızda yer açmanızı öneriyorlar.

Hasta olduğunuzda vücudunuz mikroplara karşı savaşmak için daha fazla kaloriye ihtiyaç duyar ve beslenme şekliniz en etkili silahlardan bir tanesi haline gelir.
Doğru besinler bağışıklık sisteminizin ihtiyaç duyduğu desteği sağlarken aynı zamanda hastalığın rahatsız edici semptomlarının yok olmasına da yardımcı olur ve daha hızlı bir şekilde iyileşmenizi sağlayabilir.

Lezzetli yemeklerin vazgeçilmezi olan soğan antiviral ve antienflamatuar özelliklere sahip bir antioksidan olan kuersetini içeriyor. Bu özelliğinden ötürü de hasta olduğunuzda semptomların hafifletilmesinde ve vücuttaki iltihaplanmanın azaltılmasında etki gösteriyor.

SARIMSAK
Bu güçlü besin soğuk algınlığıyla mücadelede yardımcı, ayrıca antibiyotik özelliği gösteren ve güçlü bir antioksidan olan allisin maddesini içeriyor.
Advances in Therapy’de yayımlanan bir çalışmaya göre de sarımsak takviyesi alan kişilerin almayanlara kıyasla 4 ay boyunca daha az soğuk algınlığı yaşadığı ortaya kondu.
Sarımsaktan maksimum şekilde fayda alabilmek ve bileşiği aktive edebilmek için kullanılabilir hale getirdikten sonra birkaç dakika bekletmelisiniz.

TAVUK ÇORBASI

Çoğumuzun en sevdiği çorbalardan olan, özellikle de kış aylarının olmazsa olmazı tavuk çorbası bir dergide yayımlanan bir çalışmaya göre üst solunum yolları enfeksiyonlarının daha kısa sürede atlatılmasına yardımcı oluyor.
Tavuk çorbasındaki bazı bileşenlerin kombinasyonu vücutta enflamasyona neden olabilen beyaz kan hücrelerinin aktif hale gelmesini engelleyebiliyor.

BAL

Doğal bir tatlandırıcı olan bal öksürüğün tedavisinde oldukça etkili. Ayrıca bitki çaylarına ilave edildiğinde bu çayların antioksidan kapasitelerini yükselttiği de biliniyor.

ÇİLEK
Çilek zaten tam bir antioksidan deposu olmasıyla tanınıyor. Antioksidan özellik gösteren en iyi 20 besin arasında yer alan bu meyve sahip olduğu C vitamini sayesinde soğuk algınlığının atlatılmasında ve boğaz ağrılarının hafifletilmesinde pozitif rol oynuyor.

HAVUÇ
Havuç ve turuncu renkli besinler beta-karoten içeriyorlar ve vücudunuz bu bileşiği bağışıklık sisteminizin yapı taşı olan A vitaminine dönüştürüyor.
Bu ise vücudunuzun soğuk algınlığı ve griple savaşmasına destek oluyor.

MANTAR
Yaz aylarında güneş ışığı sayesinde aldığımız D vitaminini kış aylarında karşılamak ne yazık ki oldukça zor olabiliyor.
Mantar bu noktada D vitamini eksikliğinin giderilmesine yardımcı oluyor ve böylece bağışıklık sisteminde oluşabilecek zayıflıklara karşı savaşıyor.

BİBER
Yapılan araştırmalara göre soğuk havanın olumsuz etkilediği bağışıklık sistemini güçlendirmenin bir yolu da C vitamini açısından zengin olan besinlere ağırlık vermekten geçiyor.
Yaklaşık bir bardak doğranmış biber portakaldan daha fazla C vitamini içeriyor. Bu yüzden kış aylarında beslenmenizde bibere bol bol yermeyi ihmal etmemelisiniz.

YEŞİL ÇAY

Sıcak bir içeceğin soğuk algınlığı, burun akıntısı, öksürük, hapşırık, boğaz ağrısı ve titreme gibi soğuk algınlığı semptomlarının hafifletilmesinde etkili olduğu Rhinology dergisince yapılan bir çalışmayla da kanıtlandı.

Gerçekten de sıvı alımı hastalık dönemlerinde çok daha önemli hale geliyor. Yeşil çay da sıcak içecek tercihlerinin en iyilerinden.

Antioksidan özelliğe sahip kateşin bileşenlerini ve bir aminoasit olan teanin maddesini içeren yeşil çay bağışıklık sistemini güçlendiren bu iki bileşiğin de etkisiyle hastalıklara karşı ciddi ölçüde etki gösteriyor.

ACI SOS
Acı sosların hasta olmadığınız zamanlarda bile sinüslerinizi temizlediğini hissedebilirsiniz. Araştırmalar da acı biberdeki kapsaisin maddesinin antienflamatuar etkisi sayesinde tıkanıklık, hapşırma gibi alerjik fonksiyonlara iyi geldiğini ortaya koyuyor. Acı biber ayrıca çok iyi bir C vitamini kaynağı ve ağrıların azaltılmasında oldukça etkili.

ZENCEFİL
Bulantı karşıtı özelliğiyle bilinen zencefil de antienflamatuar etkiye sahip olan ve gingerol olarak bilinen bileşikleri içeriyor. Zencefilli tariflerden özellikle boğaz ağrılarınızın hafiflemesi için yardım alabilirsiniz.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kolon kanserine karşı önleminizi alın

Uzmanlar uyardı! Evinize bile sokmayın…