in ,

Bayram Trafiğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bayramın neşesine gölge düşüren ve bayramı sevdikleriyle birlikte geçirmek için yola çıkanların ortak sıkıntısı bayram trafiği ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler haberimizde.

Bayram tatilini ailesi ile birlikte tatile giderek değerlendirmek isteyenler veya bayramı farklı şehirlerdeki sevdikleri ile birlikte geçirmek isteyenlerin ortak sorunu şüphesiz ki bayram trafiğidir.

Trafik nedeniyle uzayan yolculukların yanı sıra kazalar da kaçınılmaz olmaktadır. Daha kısa sürede gitme isteği ve dikkatsizlik gibi nedenlerden dolayı kazaların görülme olasılığı her geçen yıl artış göstermektedir.

Yapılan araştırmalarda yıl içerisinde meydana gelen kazaların %32’si tatil yolunda meydana geldiği belirtilmiştir.

Kimilerinin trafikten bir an önce kurtulmak istemesi, kimilerinin arabalarının bakımlarını ihmal etmiş olmaları kazalara davetliye çıkarmaktadır.

Bayram tatili nedeniyle yola çıkmadan önce mutlaka arabanızın gerekli kontrollerini yaptırmalı ve bakımını ihmal etmemelisiniz.

Tatil için hazırlanan bavullar ve eşyalar düzenli olarak konumlandırılmalıdır. Olası bir durum düşünülerek acil durumlarda ihtiyacınızın olabileceği aletleri kolayca ulaşabileceğiniz yerlere koymalısınız.

Arabada mutlaka sağlık çantası bulundurunuz.

Yola çıkmadan önce mutlaka yol planı hazırlamalısınız. Yol durumlarının kontrolünden sonra güzergah üzerindeki mola yerleri belirlenmeli ve nerede mola verileceğine karar verilmelidir.

Plansız olarak yola çıkmaktan kaçınmalısınız. Önceden bir plan belirleyiniz ve plana uygun olarak mola veriniz.

Mola vermeden devam edilen uzun yolculuklar her an bir tehlike barındırmaktadır.

Mola sırasında kan dolaşımınızı hızlandıracak ve kaslarınızın rahatlamasına yardımcı olacak hareketler yapmalısınız. Gerekirse mola sırasında kısa şekerlemeler yapabilirsiniz.

TRAFİK KURALLARINA UYUN

Bayram trafiğinin stresi ve yorgunluğu nedeniyle dikkat bozukluğuna bağlı kazalar kaçınılmaz olmaktadır. Öncelikle kurallara mutlaka uymalı ve gideceğiniz yere daha erken gitmek adına kurallar dışına çıkmayınız.

Unutmayın ki 1 saatlik rötar canınızdan daha önemli değil!

Yapılan araştırmalarda kazaların birçoğu dikkatsizlik nedeniyle meydana geldiği belirtilmiştir. Uykusuz ve yorgun olarak yola çıkmanın kazaların ana nedeni olduğu belirtilmektedir.

Trafikte araba kullanmanın ne kadar dikkat gerektiren bir durum olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Uykusuzluk ve yorgunluk nedeniyle dikkatin çabuk dağılması kazaların artmasına neden olmaktadır.

YOL DURUMUNU ÖNCEDEN KONTROL EDİN

Yola çıkmadan önce mutlaka yol durumunu internet üzerinden kontrol etmeli ve münkünse trafiğin az olduğu alternatif yolları tercih etmelisiniz.

Ancak tercih edeceğiniz alternatif yol hakkında önceden bilgi edinmek oldukça önemlidir. Gideceğiniz yolun mesafesi ve varış süreniz hakkında önceden yakınlarınızı mutlaka bilgilendiriniz.

Yola çıkmadan önce hava koşullarını mutlaka kontrol ediniz. Sisli ve yağmurlu havalarda özellikle gece saatlerinde yola çıkmaktan kaçının.

Akşamları sürüş esnasında farlarınızı mutlaka açık tutunuz. Trafik kazalarını büyük oranda azaltmanın en önemli koşulu emniyet kemerini takmaktır.

Öncelikli olarak çocuklarınızın emniyet kemerlerini takmalı ve güvenliklerinden emin olmalısınız. Unutmayın emniyet kemeri hayat kurtarır!

YOLCULUK ÖNCESİNDE GEREKLİ TEDBİRLERİ ALIN

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Birçok ruhsal hastalık çocuklukta başlıyor

Mahremiyet eğitimi almamış çocuktan saygı ve nezaket beklenemez!