in

Bahar mevsiminde bitki bakımı nasıl olmalı?

Bahar mevsimi, bitkilerin ve çiçeklerin ekim zamanını işaret ediyor. Özellikle evinde bahar bitkileri yetiştirmek isteyenler için birbirinden farklı bahar bitkileri paylaştık. Evinizde bitki ve çiçekleri bahara hazırlamak için bu yöntemleri mutlaka deneyin.

Bahar mevsimi demek, çiçek ve bitki ayları demek… Bahar mevsimi, ev bitkileri yetiştirmek isteyenlerin ekim zamanını işaret ediyor. Rengarenk çiçekler, yapraklı bitkiler ve saksı sebzeleri için ideal dikim vakti olan bahar aylarında balkonunuzu ve evinizi şenlendirmek için birkaç saksı, tohum ya da yeşermiş bitki ve toprak gerekiyor.

Peki, evinize renk katacak bahar bitkileri nelerdir? 

Bahar aylarında; antoryum, kurt kulağı, duvar sarmaşığı, kolyoz, krofon, difenbahya, aralya, benjamin, eğrelti otu, kaladyum, , kauçuk, paşa kılıcı ve tavşan ayağı gibi yapraklı bitkileri;  gündüzsefası, petunya, karanfil, cam güzeli, godetya, mine, aslanağzı, begonya, yıldız çiçeği, anbrietia gibi çiçekleri, kaktüsleri, nane, reyhan, roka, maydanoz, kabak ve çilek gibi sebze ve meyveleri ekebilirsiniz

Kimi tohumla, kimi soğan halinde kimi ise fide olarak ekilebilecek bitkiler için farklı büyüklüklerde saksılar tercih edebilirsiniz. Ancak çiçek ve bitkilerinizi bahar mevsimine hazırlarken dikkat etmeniz gereken durumlar vardır.

Yapraklı bitkiler 

Örneğin; yapraklı bitkileri direkt güneş almayan, nemli ve ortalama sıcaklıkta alanlarda muhafaza edilmelidir. Bitkileri haftalık olarak sulayarak yapraklarını tozdan, toprağını taşlardan arındırarak uzun ömürlü olmalarını sağlayabilirsiniz.

Çiçekli bitkiler 

Çiçekli bitkileri güneş alan alanlarda aşırı sıcaktan uzak tutabilirsiniz. Çiçekli bitkilerin besin ihtiyacı için çiçek coşturan adı verilen bitki besinlerinden kullanılabiliyor. Ara ara kuruyan yapraklar temizlenerek toprak hafifçe havalandırılarak çiçeklere bakım yapılabiliyor. Her çiçeğin sulama takvimi cinsine göre değişiklik gösteriyor.

Sebze bitkileri 

Evinizde bitki ve sebze yetiştirmek için harika bir mevsim olan bahar ayında bu tarz bitkileriniz için balkonunuzu tercih edebilirsiniz.

Çiçeklerin yerini sevmemesi durumunda başka alanlarda konumlandırma yaparak çiçeğin büyümesini gözlemleyebilirsiniz. Bitkilerin uzun süre havasız kalmaması gerekiyor. Bu nedenle toprakları zaman zaman küçük çubuklarla havalandırarak bitkilere nefes aldırabilirsiniz.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çamaşırları Bembeyaz Yapmanın Püf Noktası

İşe bisikletle gitmenin yararları